Rade bez ključa. Prepoznaju smartphone vlasnika (ako je instalirana odgovarajuća aplikacija) i otvaraju mu vrata dok se približava. Neke prepoznaju kodove na ekranu mobitela, što je korisno ako se u kuću trebaju pustiti majstori ili se djeca ranije vraćaju iz škole. Samo im se pošalje lozinka.
Malene kamere u visokoj rezoluciji snimaju svaki kutak doma. Wi-Fi im omogućuje slanje videosignala na mobilne uređaje, a memorija u Cloudu pohranjivanje snimaka. Imaju senzore za pokret, aktiviraju se i alarmiraju vlasnika, idealne su za provjeru sigurnosti doma.
Na tržištu postoje detektori koji dojavljuju dim, vlagu (prokišnjava krov!) ili koncentraciju ugljičnog monoksida. Može ih se namjestiti putem aplikacije, upozoravaju na otvorena vrata ili prozor, a kompatibilni su s većinom mobilnih uređaja.
Solarne ploče na krovu prate pomicanje sunca, a posebni programi upozoravaju vlasnika doma da mu neki uređaj troši previše. Solarna energija i struja se naizmjence uključuju, ovisno o trošku, s ciljem da vlasnik što više uštedi.
Termostat putem Wi-Fi omogućuje daljinsku kontrolu temperature u domu s bilo koje lokacije na planetu, putem mobitela, tableta ili kompjutora. Imaju detektore za pokret pa kad netko uđe u sobu upali im se ekran i prikazuju se svi relevantni podaci, upozoravaju na kvarove i nagle promjene temperature, arhiviraju potrošnju i učinkovitost.
Putem Wi-Fi mreže omogućuju da ih se kontrolira mobitelom, mogu paliti i gasiti svjetla i uređaje na daljinu, vremenski se tempirati ili isključivati. Više ne moramo misliti na to jesmo li ostavili uključenu peglu, jednostavno isključimo utičnicu s posla ili ulice.
Pametne žarulje nude bezbroj opcija: mijenjanje jačine i boje u ritmu, po raspoloženju, u 16 milijuna nijansi. Mogu se namjestiti da ujutro služe kao svjetlosni alarm i paliti se i gasiti na daljinu. Princip jednak kao i kod drugih povezanih pametnih uređaja: umrežene preko interneta s mobilnim uređajem u rukama vlasnika.
Botanicalls je gadget koji doslovno omogućava komunikaciju s biljkama. Stavi se u teglu s biljkom ili cvijećem i kad je ona presuha ili prevlažna, putem interneta šalje status na vlasnikov Twitter račun. Kad se vlasnik odazove, putem Twittera šalje zahvalu.
Little Printer je gadget koji printa vaše osobne kućne novine na papiru koji se koristi za račune u trgovinama. Pretplaćen je na 160 news portala i društvenih mreža i ovisno o referencama printa ih na maleni papir. To uključuje bojanke za djecu, recepte, Sudoku, poruke s društvenih mreža i čitav niz drugih stvari.
Ako ste u kući - sve što se događa oko vas možete vidjeti na TV ekranu. Integrirane funkcije omogućuju primjerice da se prekida TV program i prikazuje ono što eventualno prijeti sigurnosti vašeg doma. Može se prikazati i slika gosta koji vam je upravo pozvonio na vrata, a kad god poželite, preko TV ekrana možete provjeriti stanje u svom hladnjaku ili potrošnju struje.
Pećnice sa senzorima, djelomičnom umjetnom inteligencijom (AI) pa spojene na internet uskoro će postati standard. Pomoću algoritama za strojno učenje, ugrađenih kamera i senzora već sada prepoznaju oblik i vrstu jela koja su u njih stavljena. Mogu prepoznati koju vrstu hrane kuhate, koliko je ta hrana teška, koliko je točno treba i na kojoj temperaturi ju je potrebno tretirati. Povezane su s vašim telefonom kojim komunicirate.
Neki hladnjaci skeniraju hranu koja se u njih stavlja, obavještavaju vlasnike kad je te namirnice nestalo i kad istječe rok trajanja. Pravi boom se očekuje u sljedeće dvije godine: unutarnje kamere, slanje obavijesti o stanju namirnica te čak i mogućnost automatske online narudžbe i dostave novih namirnica.
Zasad samo concept, ali izvediv. Hrana će se moći pripremati uz asistenciju recepata i video isječaka koji će se prikazivati na kuhinjskom stolu ili radnoj plohi, ili odabirati na bazi namirnica koje imamo u hladnjaku. Ovisno o roku trajanja te hrane, algoritmi će moći reći je li rajčica spremna za svježu salatu ili za juhu.