Sadržaj vam omogućava INA
Istražujemo kako kupiti i koristiti plinsku bocu, na što trebate paziti, a što ne smijete nikako zanemariti i - koliko kave uopće možete skuhati na jednoj boci
Ukapljeni naftni plin (UNP) je mješavina ukapljenih ugljikovodika (najčešće propana i butana) nastalih preradom nafte. Međunarodno se označava kraticom LPG prema engleskom nazivu liquefied petroleum gas. Prednosti korištenja plinskih boca su laka prenosivost, jednostavno rukovanje i mogućnost ponovnog punjenja. Proizvode se kao boce punjenja 2, 3, 5, 10, 15 i 35 kg, ali sve je više onih od 7,5 kg koje se, uz one od 10 kg, najčešće koriste u kućanstvima. Plin u bocama je jeftin i ekološki prihvatljiv izvor energije, lako ga se i brzo može nabaviti i prenijeti, a zauzima vrlo malo prostora.
Za kućanstvo su optimalne boce od 7,5 i 10 kg
Najviše se koriste boce s mješavinom propana i butana od 10 kg i to najčešće za pripremu hrane. Manje se koriste za zagrijavanje prostora i pripremu tople vode (zbog ograničenog kapaciteta plinske boce). Za grijanje terasa zimi najpraktičnije su grijače gljive koje su također spojene na plinsku bocu.
Za kampiranje su najkorisnije mini boce
Zbog svoje lake prenosivosti i velike energije sadržane u malom volumenu, plinske boce od 2, 3 i 5 kg praktične su na izletima, kampiranju, u nautici, pri lovu, ribolovu i planinarenju. Prilikom izgaranja ne zagađuju okoliš, a primjena je brza i efikasna.
Za ugostitelje najbolje boce od 35 kg ili više spojenih
Najjači i najpraktičniji izvor energije za mobilne obrte, poput uličnih pečenjara, su boce od 35 kg ili više spojenih boca.
Alarmantni podaci koje je iznijelo Društvo za zaštitu potrošača Hrvatske kažu da je na hrvatskom tržištu od ukupno 1,8 milijuna plinskih boca - njih čak 10 posto, ili oko 180 tisuća, neispravno, odnosno nema odgovarajući atest. “Puni su oglasnici ponuda u kojima se prodaju plinske boce, obično po cijeni koja je puno niža od one u trgovinama. Upravo je niska cijena prvi znak koji pokazuje da kupac možda kupuje ilegalnu robu”, otkriva Igor Vujović iz Društva za zaštitu potrošača Hrvatske.
Ukapljeni naftni plin dobiva se preradom nafte ili frakcionim izdvajanjem ugljikovodika višeg reda iz zemnog plina. Razvojem tehnologije tzv. oplemenjivanja nafte i plina, odnosno izdvajanja komponenti težih ugljikovodika, započeo je proces proizvodnje UNP-a.
Razvoj proizvodnje:
“Ukapljeni naftni plin praktično više ne možemo zvati nazivom naftni jer se čak 62% UNP-a dobiva prilikom proizvodnje prirodnog plina, a 38% rafinerijskom preradom nafte, a taj trend i dalje raste. U prvom slučaju, njegove su karakteristike s ekološkog aspekta još bolje, pogotovo kada je riječ o koncentraciji štetnih plinova koji se oslobađaju prilikom izgaranja, a još više kod uporabe u prometu kao pogonsko gorivo. U budućnosti se očekuje i proizvodnja biopropana iz obnovljivih izvora koji će svakako naći svoje mjesto u primjeni”, kaže Zoran Dojčinović iz Hrvatske stručne udruge za plin.