KAMO ZA VIKEND: HRVATSKA 365

Aktivni odmor

Piše Nađa Irena Fišić

Poznat vam je osjećaj kad se približava petak? Gomila je stvari koje možete raditi na vikend odmoru u Hrvatskoj, a biti sretniji i zadovoljniji. Kako to? Ako ste aktivniji na odmoru tijelo će se više odmoriti i dugoročno će vam biti zahvalnije što ste biciklirali, pječačili ili igrali tenis umjesto ležali na kauču. Uz popularne aktivnosti kao što su planinarenje po Papuku, ronjenje u Rovinju kroz cijelu godinu ili rafting u Lici, nudi se još pregršt nevjerojatnih aktivnosti od kojih će vam adrenalin prostrujati cijelim tijelom.

Škraping na Pašmanu, let s Dinare ili vožnja zip lineom iznad Pazinske jame samo su neke zanimljivosti kojima možete ispuniti svoje slobodno vrijeme. Možda niste znali da recimo na Jadranu možete i zajahati valove na dasci i to samo u Istri? Sve to i puno više u vodiču kroz hrvatske destinacije za vaš savršeni aktivni vikend odmor.

1
Autor fotografije: Dražen Stojčić

Slavonija - Podravina

Prava avantura u prirodi


Zaboravite na brige i stres radnog tjedna i pogledajte prirodu iz neke sasvim druge perpektive. Sjednite na bicikl i provozajte se prekrasnim putevima Podravine koja nudi neke sasvim nove biciklističke staze. Zahvaljujući brdovitim cestama netipičnim za Slavoniju i smještajnim kapacitetima s bogatim slavonskim doručkom, Požeština je usmjerila svoje turističke snage na specifično područje aktivnog turizma - cikloturizam. Opuštanje od stresa, uz zdrav život kao imperativ, možete pronaći i na Papuku. U Parku prirode uređena je prva stijena za slobodno penjanje u Slavoniji na lokalitetu Sokoline, kao i paragliding uzletište Pliš nedaleko od Velike. Avantura može početi!

2
Autor fotografije: Denis Peroš

Splitska rivijera

Gomila izbora za svaki ukus


Teško da igdje u svijetu postoji na tako malom geografskom prostoru toliko različitosti i prilika za aktivnosti. Jedinstvena kombinacija planina, mora i rijeka, splitsku rivijeru čini idealnim izborom za sve koji svoj odmor vole provesti u prirodi. Priuštite si nezaboravnu vožnju na zip-lineu visoko iznad kanjona Cetine ili odveslajte kajakom na neku od skrivenih plaža, daleko od buke svijeta. Popnite se na Mosor i planinarite uz pogled na modro more i miris ljekovitog bilja ili se spustite mountain bikeom po nekoj od staza ako vam je baš do adrenalinskog uzleta. Za one koji uživaju u sporijim aktivnostima, tu je golf u Stobreču i teren koji će vas osvojiti ljepotom.
Jedini problem? Što izabrati!

3
Autor fotografije: Luka Tambaca

Neretva

Windsurfing na divnoj rijeci


Kad se spomene Neretva mnoge odmah asocira na bujnu prirodu, mandarine i rijeku koja krije fantastičnu lepezu flore i faune. Sve to možete ovjekovječiti na foto safariju čamcima kroz pritoke Neretve, na Baćinskim jezerima i jezeru Kuti. Za one odvažnije tu je i kitesurfing i windsurfing plaža smještena na ušću rijeke Neretve u Jadransko more. Stalni sjeverozapadni vjetar maestral od četiri do pet bofora, pješčana plaža, veliki i prostrani plićak, čine ovaj dio savršenim za kajtere, posebno za početnike. Ili se naprosto zaputite u mirisnu berbu mandarina početkom jeseni kada su plantaže otvorene za sve one koji žele biti dijelom prirode, a na korist domaćinima.

4
Autor fotografije: Luka Tambaca

Središnja Istra

Let iznad ponora


Blaga mediteranska klima omogućuje vam da cijele godine budete aktivni u prekrasnoj prirodi središnje Istre. Probajte voziti bicikl poznatom uskotračnom trasom «Parenzana» koja je nekada povezivala Trst i Poreč ili pješačiti zanimljivim puteljcima motovunske okolice. Ako se želite okušati u igranju golfa, to možete učiniti na golf igralištu u podnožju Motovuna, a možete postati i ribolovac na obližnjoj rijeci Mirni.

One koji su stvarno željni avanture neće razočarati Pazinska jama iznad koje se proteže zip line trasa u čak četiri dijela. Prve dvije linije su 80 metara duge i priprema su za prelazak kanjona jame. Treća linija je duga 220 metara, njome se putuje 50 kilometara na sat i to 100 metara iznad jame. Zadnja je linija najdulja i u 280 metara možete uživati u pogledu na grandiozan abis i srednjovjekovni dvorac na litici.

5
Autor fotografije: Domagoj Blazevic

Šibenik - Vodice - Tribunj

Istraživanje podmorja i rječnih brzaca


Poponite se na tvrđavu Šubićevac u laganoj šetnji i dočekat će vas spektakularan pogled na more i otoke. Isto tako divno je gledati Šibenik sa šetnice uz kanal sv. Ante, a do njega možete doći morskim i cestovnim putem. Ne samo pješke, nego postoji i biciklistička i trim staza. Susjedne Vodice su raj za bicikliste sa devet uređenih staza na kojima se voze međunarodne utrke. Neće vas razočarati ni ronilački centri gdje možete upoznati tajne jadranskog podmorja. Možete se biciklom uputiti i u obližnji Tribunj gdje ima pet uređenih biciklističkih staza. Ili za one najhrabrije - otići do kanjona rijeke Čikole, sjesti u kajak i zaploviti rijekom u adrenalinsku avanturu. A što kažete na jedan bungee jumping sa šibenskog mosta u visini od 40 metara?

6
Autor fotografije: Luka Tambaca

Gorski kotar

Adrenalin kroz cijelu godinu


U svako doba godine Gorski kotar će vas iznenaditi svime što nudi u okrilju prekrasne prirode. Možete jahati kraj Fužina, biciklirati mnogobrojnim biciklističkim stazama pa tako i onom najpozantijom - Goranskom biciklističkom transverzalom ili na Samarskim i Bijelim stijenama proći Mrkopaljskim, Goranskim i Ravnogorskim planinarskim putovima.

Zimi možete skijati, a u ljeto vas čeka Tubing staza - tobogan za ljetno sanjkanje!

Gorski je kotar bogat i životinjskim svijetom i oni strpljivi će okom fotoaparata moći uloviti jelena ili vuka. U okolici Čabra i uz samu granicu s Nacionalnim parkom Risnjak su lovačke kuće i domovi s kvalitetnom opremom i ljubaznim domaćinima koji će vas uvesti u zagonetne šume i otkriti vam tajne njihova životinjskog svijeta. One najhrabrije čeka kanjoning u Vražjem prolazu kroz strme litice i kristalna gorska jezerca.

7
Autor fotografije: Dejan Hren

Rovinj - Bale - Kanfanar - Svetivinčenat

Ronjenje kroz cijelu godinu


Ljubitelji ronjenja imaju mogućnost otkriti sve ljepote podmorja Rovinja i to kroz cijelu godinu. Posebno je atraktivno roniti oko i kroz olupinu potonulog broda „Baron Gautsch” na 39 metara dubine, što je zbog ugodnih temperatura mora moguće non stop!

Posjetite i park-šumu Zlatni rt u Rovinju gdje možete iskusiti slobodno penjanje koje je sve popularnije posljednjih godina. Tu je i Dvigrad - penjalište u blizini davno napuštenog srednjovjekovnog grada i penjalište Limska draga. Na području Rovinja postoje četiri obilježene biciklističke staze, prilagođene rekreativcima, a brojne su šetnice i plažice za kupanje na svakom koraku.

Netaknuta priroda koja okružuje gradiće Bale, Kanfanar i Svetvinčenat idealna je za trekking, laganu šetnju ili jahanje. U svako doba godine u Istri vas čeka izazov!

8
Autor fotografije: Luka Tambaca

Labin - Rabac - Kršan - Raša

Aktivni odmor pod okriljem božice Sentone


Labinska božica Sentona - zaštitnica putnika - postala je pravi turistički brend u sklopu kojeg se nude brojne aktivnosti i zanimljivosti gostima, a među ostalim i biljni foto safari na Sentoninoj stazi Rabac - Labin. Božica Sentona se se štovala na području Labina te od Raše do Plomina o čemu svjedoče rimski zavjetni spomenici iz I. i II. stoljeća izloženi u Narodnom muzeju u Labinu.

Topla i ugodna mediteranska klima Labina, Rapca, Kršana i Raše cijele godine poziva posjetitelje na aktivni odmor uz pješačenje, ronjenje, biciklizam, kajaking i vožnju brodom. Prekrasne staze za pješačenje i šetnice odvest će vas na neka skrivena mjesta koja će vas opiti svojom ljepotom poput slapa potoka Pećine koji se izlijeva u tirkizno jezero. Ljubitelji tenisa također će doći na svoje i moći dati sve od sebe na osunčanim terenima.

9
Autor fotografije: Shutterstock

Rab - otok sreće

Malen otok prepun sportskih iznenađenja


Zelenilo rapskih šuma i plavetnilo mnogobrojnih uvala mjesta su gdje svatko može naći svoj mir i pritom obilaziti prekrasne lokacije koje mame. Relativno mali otok, dug samo 22, a u najširem dijelu širok 11 kilometara, ima 157 kilometara uređenih biciklističkih staza, te 144 kilometara pješačkih staza pa vam nikako ne može biti dosadno.

Podmorje je također jedna od atrakcija i u ronilačkom klubu na otoku će vam dati sve informacije i odvesti vas u čaroban morski svijet. Možete iznajmiti i brodić ili se upustiti u parasailing avanturu gdje će vas gliserom, na kojeg je privezan padobran, vinuti u visine.

Odpedalirajte ili se popnite na Kamenjak, najviši vrh na otoku, s kojeg puca fantastičan pogled na Velebit i kvarnerske otoke. Vidjet ćete tako i Pag do kojeg se relativno lako dolazi. Tamo ćete u mjestu Lun na čak 24 hektara moći pješačiti, trčati ili voziti bicikl u najstarijem masliniku na svijetu, gdje se starost pojedinih stabala maslina procjenjuje na više od 1500 godina.

10
Autor fotografije: Aleksandar Gospić

Biogradska rivijera

Izazovna destinacija za pustolove i robinzone


Biogradska je rivijera izazov za pustolove, jer su škrape i oštro kamenje kraj obale nadahnule međunarodnu trekking utrku Škraping. Svake godine se na Pašmanu održavaju tri varijante Škrapinga, a rute su težinom prilagođene trekking entuzijastima i rekreativcima.

Ozbiljni avanturisti svoju kondiciju mogu provjeriti na triatlonu koji uključuje pola kilometra plivanja, biciklističku rutu od osamnaest kilometara i osam kilometara trčanja do cilja.

Biograd s druge strane nudi odbojku na pijesku i čak 14 teniskih terena koji su osvjetljeni i noću. Tu su naravno i bicikliranje i ronjenje, ali i još izazova - kanu safari i rafting na rijeci Zrmanji, triatlon u prirodi, paragliding za one željne adrenalina i aktivnog odmora.

Ako ste od onih koji ipak najviše cijene svoju privatnost, isprobajte robinzonski odmor na južnoj obali Pašmana. Brodicom se otisnite na pučinu i sami ulovite večeru ili roneći upoznajte raznolikost morskog svijeta.

Ljubitelji ptica svakako bi trebali otići do Parka prirode Vransko jezero. Ono je naime dom za više od 235 vrsta ptica kojih je najviše za vrijeme jesenske selidbe. Prizor od čak 200 tisuća ptica uz jezero u jesen više je nego atraktivan i prava poslastica onima koji ih rekreativno promatraju.

11
Autor fotografije: Aleksandar Gospić

Crikvenica - Novi Vinodolski - Vinodol

Podmorje i šume vas zovu


Duž Rivijere te u njenom zaleđu, u Vinodolskoj dolini, svoj raj mogu pronaći ljubitelji biciklizma, planinarenja, rekreativci koji uživaju u šetnji prirodom te svi oni avanturističkog duha čiji je hobi paragliding.

Naime u okolici Crikvenice, Novoga Vinodolskog i Vinodola pronaći ćete 300 kilometara pješačkih i planinarskih šetnica te 300 kilometara biciklističkih staza. Sjednite na bicikl i provozajte se okolicom toga primorskog kraja. Osvojite i neke planinske vrhunce kao primjerice šest vidikovaca Oči Vinodola. Prvi vidikovac sa sjeverozapadne strane je Mahavica, neposredno iznad Tribalja i Tribaljskog jezera odakle puca pogled i prema otoku Krku i predivan je u svako doba godine. Tu je i mirisni Labirint ljubavi. Napravljen od 400 grmova lovorike, koja formira mirisnu stazu labirinta, u okruženju predivne prirode, brzaca potoka Dubračina, borova, lavande i drugog mediteranskog bilja, a navodno ostvaruje želje, pomlađuje i proljepšava!

Ribolovci će doći na svoje uz obalu mora ili Tribaljskog jezera, a jedriličari u skrivenim uvalama i društvu povoljnih vjetrova. Sve ih možete vidjeti u panoramskom letu iznad Kvarnerskog zaljeva, a možete skočiti i padobranom u svoju savršenu avanturu!

12
Autor fotografije: Luka Tambaca

Biokovo

More na dlanu s vrha planine


Svi putovi vode na Biokovo - iz Baške Vode i Zagvozda, Brela, Podgore, Vrgorca… Mnogobrojni planinarski putevi i poučne staze vijugaju kroz zelenu borovu šumu do vrha. Tu je i najviša cesta u Hrvatskoj, Biokovska cesta koja ide do vrha Vošac odakle se pruža nevjerojatan pogled na Makarsko primorje, otoke i Zabiokovlje, a završava na najvišem vrhu Biokova, sv. Juri na 1762 metara. Biokovo nudi i gomilu starih staza koje vežu sela pod planinom i koja skrivaju puno toga zanimljivoga. Poput primjerice botaničkog vrta fra Jure Radića u selu Kotišini.

Oni koji odluče ostati u podnožju mogu roniti u predivnom kristalno čistom moru oko Makarske i Brela, ili se okušati u jet skiju - pravoj adrenalinskoj vožnji.

13
Autor fotografije: Dražen Stojčić

Južna Istra

Jahanje na valovima kao posebna atrakcija


Na jug Istre možete se zaputiti u svako doba godine, jer je klima blaga i moći ćete voziti bicikl ili pješačiti. Kao i trčati, jer sve su popularniji trekking (orijentacijsko terensko trčanje) i trail utrke (planinsko trčanje na označenim stazama). Za one koji stvarno žele pravu avanturu tu su ture quadovima - najavanturističkijim vozilima koje postoje. Moći ćete se provozati uz obalu i gledati Ližnjan, uvalu Medulin kao i otoke Ceja i Levan. Tura je idealna za one koji vole dinamično razgledavanje okolice. Za one odvažne tu je i paintball u šumi Šijani u Puli.

Iako Hrvatska nije idealna surf destinacija, u Istri se možete oprobati i na jahanju na valovima. Kad je pogodan vjetar jugo najbolje je doći u Medulin gdje postoji i škola surfanja.

Pravo je uživanje u Puli i zaigrati golf, na jednom od najljepših terena u Hrvatskoj.

14
Autor fotografije: Boris Kacan

Zlatni otok Krk

Morski bezdani i ljepota špilje


Zbog izuzetno dobre povezanosti otok Krk je omiljena izletnička i destinacija za godišnji odmor. Gotovo cijele godine na otoku možete biti aktivni. Provezite se biciklom do franjevačkog samostana na Glavotoku ili potražite crkvicu sv. Krševana iz 12. stoljeća, koja je skrivena u šumici. Ako ste raspoloženi za istraživanje svakako zavirite u špilju Biserujka u općini Dobrinj i pogledajte sige i stalaktite. Kad zavladaju ljetne vrućine, Biserujka će vas rashladiti na ugodnih 15 stupnjeva Celzijusa.

Oni odvažniji imaju i wakeboarding u Puntarskoj uvali, na samo nekoliko kilometara od grada Krka. Uz super uzbudljiv doživljaj skijanja na vodi i wakeboardinga na suvremenom liftu možete i samo promatrati one odvažne, jer ovdje dolaze i vozači svjetske klase koji izvode trikove koji oduzimaju dah. Ako vas privlači beskrajno plavetnilo posjetite otok Mali Plavnik, gdje se dubina mora kreće oko 70 metara s najvećom dubinom od 84 metra sjeveroistočno od otočića.

Ako vam se ostaje na kopnu i tu možete gledati ribe - murinu, kirnju, kostoroga, morskog konjica, hobotnicu… U akvarijima u Baškoj i u gradu Krku.

15
Autor fotografije: Luka Tambaca

Dalmatinska zagora - splitsko zaleđe

Let sa planine u ultimativnoj avanturi


Čarobna je Dalmatinska zagora u svojoj prirodnoj ljepoti i veličini. Idealna je za pustolovinu i avanturu i za one koji vole biti aktivni. Tri biciklističke i dvije treking staze, ukupne dužine 145 kilometara u Sinju, pet biciklističkih i dvije treking staze ukupne dužine 126 kilometara u Trilju i tri biciklističke i pet planinarskih staza od 131 kilometra u Vrlici, privlače ljubitelje kretanja tijekom čitave godine.

Jedna od avantura je svakako poletjeti s Dinare. Polazna točka za paraglajdere i hang-glidere je travnata padina u blizini sela Cecuci na visini od gotovo 400 metara. Let traje oko tri sata i slijeće se u Omišu. Tu su naravno rafting ili kanu safari na bistroj Cetini, kao i uzbudljiv sportski ribiolov na Peručkom jezeru.

16
Autor fotografije: Luka Tambaca

Cresko-lošinjski arhipelag

Zrak prepun miomirisa idealan za kretanje


Volite šetati? Otoci vam nude 380 kilometara tematskih šetnica uz miomiris autohtonog bilja koje raste pod mediteranskim suncem. Ako ste malo odvažniji, popnite se na najviši vrh otoka Cresa, Gorice, visok 648 metara. Planinarska tradicija pri posjetu otoku je i uspon na obližnji vrh Sis. Dožete li do Križića vidjet ćete nešto predivno - more s obje strane otoka, otok Krk i obalu Istre. Na Lošinju ćete disati punim plućima, jer lošinjska vegetacija broji preko tisuću i sto raznovrsnog miomirisnog bilja. Postoji i miomirisni kalendar koji svaki u svakom mjesecu prati cvjetanje neke biljke. Zamislite samo voziti bicikl, rolati se ili hodati uz predivan zrak!
Toliko je neodoljivo da vam donosimo i kalendar cvjetanja biljaka, ne bi li odabrali vrijeme vaše najdraže biljke i uživali punim plućima:
Siječanj - limun i naranča
Veljača - bor i lovor
Ožujak - ružmarin i mlječika
Travanj - šparoge, koromače i lošinjski luk
Svibanj - kuš i brnistra
Lipanj - magriž, metvica i lavanda
Srpanj i kolovoz - miomirisno ljeto od svega pomalo
Listopad - smokve, rogači i žižule
Studeni - masline i mogranji
Prosinac - mirta i maginje

17
Autor fotografije: Aleksandar Gospić

Lika

Veličanstvena priroda stvorena za avanture


Znate li zašto je Lika toliko posebna? Zbog čistog zraka koji struji njenim planinama, rijekama i brzacima i od kojeg vam se pune pluća i odmah se osećate bolje. Kad ste već u veličanstvenoj prirodi vrijeme je i za veličanstvenu avanturu.

Biciklizam je razvijen na gotovo svim destinacijama u regiji i ima preko 400 kilometara biciklističkih staza, a sve je popularniji trekking ili trail utrke - planinsko trčanje na označenim stazama - kao i avanturističke utrke. Tu je i obavezno planinarenje i penjanje na Velebit kao i posjet špiljama pod vodstvom speleologa. Nedaleko Gospića možete voziti quadove ili se spuštati po zip lineu. Ili postati pravi rendžer jašući po zelenim proplancima Velebita.

Lika kao da je izmišljena za lov i ribolov, kanuing i rafting, bicikliranje i jahanje, planinarenje, penjanje i paragliding… Kad stisne zima i padne snijeg ni tada vas Lika neće razočarati. Jer tu su sniježne radosti - skijanje i sanjkanje. Možete iznajmiti sobu ili cijelu drvenu kuću i uživati u zimi kao iz bajke.

18
Autor fotografije: Vedran Metelko

Zeleno srce Hrvatske

Brzaci rijeka idealni za rafting


Rijeke su mnogima idealna destinacija za aktivan odmor, a Karlovac ih ima čak četiri - Korana, Kupa, Mrežnica i Dobra. Po tome se uvrstio i u samo pet svjetskih gradova koji se mogu pohvaliti s toliko rijeka - talijanski Torino, španjoska Girona, mađarski Gyor i ekvadorska Cuenca. Plivanje je idealno ljeti, ali u svako doba godine možete se baciti i u pravi adrenalinski sport - rafting. Kanjoni i brzaci rijeka u neposrednoj okolici grada nude mnogo prilika za riječna uzbuđenja. Oni koji više vole hodati, zleno srce Hrvatske nudi nordijsko hodanje i šetnje na 70 kilometara, 90 kilometara planinarskih staza, lov i ribolov i off road vožnju biciklima.

19
Autor fotografije: Luka Tambaca

Korčula i Pelješac

Vjetrovi koji pozivaju na dolazak u svako doba


Otok Korčula mamit će vas da se njime provozate biciklom ne samo zbog ljepote, već i zbog maštovitih imena šest biciklističkih staza; Zlatno doba, Ekvator, Izvor života, Staza maslina, Toscana i Belvedere. Šetnja vas čeka u svako doba godine na također 6 uređenih staza, a oni zahtjevniji naći će i trekking. Susjedni Pelješac prava je poslastica za planinarenje - Pelješki lanac s najvišim vrhom sv. Ilija na 961 metar najprivlačniji je dio tog dijela Pelješca, a do vrha se stiže za oko dva sata.

Korčulanski kanal između poluotoka Pelješca i otoka Korčule je idealno odredište i za windsurfanje i kitesurfing u Hrvatskoj. Viganj je postao omiljeno okupljaliste surfera iz raznih krajeva Europe i svijeta, a baviti se ovim adrenalinskim sportovima možete kroz cijelu godinu jer temperatura mora ne pada ispod 15 stupnjeva Celzijusa, a vjetra ima napretek.

20
Autor fotografije: Bojan Haron

Zeleno-plava oaza

Pustolovne ekspedicije i dom najpoznatijeg hrvatskog para


Zaljubljenici u prirodu doći će na svoje na području Moslavine i Banije, Hrastovačke i Zrinske gore. Biciklističke ture nude vam mogućnost izbora tri različite cestovne ture u Sisačko-Moslavačkoj županiji, a sve prolaze kroz zelena polja i brežuljke. Blizina Parka prirode Lonjsko polje, bogata lovišta i razvijeni lovni turizam, izletište Novljansko jezero i šetnice već niz godina čine Novsku jednim od najljepših malih kontinentalnih gradova Hrvatske. Čak i ako vani pada kiša naći ćete način da budete aktivni, jer postoje brojne kuglane i boćališta.

Kako biti kraj Lonjskog polja, a ne prošetati njegovim dvjema uređenim stazama Teninom i Stazom Graničara? Idealno za hodanje i za zaviriti u dom najpoznatijeg hrvatskog para - Malene i Kapetana, čije je gnijezdo u selu Čigoć. U Lonjskom polju su i biciklističke rute koje su lagane i ugodne za vožnju, pogodne za obitelji i rekreaciju. Rječica Strug idealna je za laganu vožnju tradicijskim posavskim čamcem ili kanuom.

Zrinska i Hrastovička gora oduševit će vas bogatim izvorima vode, a prekrasan bregovit kraj idealan je za šetnju.

21
Autor fotografije: Denis Peroš

Kaštela – Trogir – Okrug

Zaronite u plavi beskraj


Vuče vas zov plavih dubina? Na više od 30 ronilačkih lokacija u okolici Kaštela, Trogira i Okruga pronaći ćete stotine vrsta riba skrivenih u raznim podmorskim špiljama i olupinama starih brodova čije će vas istraživanje zabaviti satima. Moći ćete uživati u bojama podmorja i pogledu na olupine obrasle sa svim vrstama koralja i spužvi, u špiljama, te iznimno bogatoj flori i fauni prozirno čistog mora. Možete i samo navući peraje i masku i zaroniti u podmorsku ljepotu na nekom od izleta brodom.

Na otoku Čiovo i u Žednom mogu se unajmiti posebna vozila, namijenjena vožnji kroz prirodu i divljinu. Možete obići Čiovo quadovima i na buggy safariju doživjeti njegovu divlju ljepotu u potpunosti. Ako vam još nije dosta adrenalina, ljeti se možete odvažiti na parasailing u Okrugu Gornjem. Let iznad mora s posebnom vrstom padobrana koji vuče gliser sigurno će u vama probuditi avanturista.

22
Autor fotografije: Denis Peroš

Središte smaragdnoga krša Hrvatske

Kolijevka planinarenja i vožnja divljim brzacima


Središte smaragdnoga krša i njegov dragulj grad Ogulin, idealni su za aktivni odmor. Zbog Kleka je kolijevka hrvatskog planinarstva i alpinizma. Najpoznatije odredište planinara svakako je Klek, visok 1181 metar. Njegova 200 metara visoka, okomita stijena izazov je i alpinistima.

Planinarske su staze dobro markirane, a najpoznatije su prema Kleku: iz Ogulina (oko 3 sata hoda), iz sela Bijelskog (oko 40 minuta hoda do planinarskog doma), iz Hreljina (oko 6 sati hoda preko Vitunja), planinarska staza na Kneju i Stožac - iz Ogulina oko sat i pol hoda. Ako vam je do nečeg malo žešćeg tu je rafting na rijeci Dobri koja prolazi predivnim, divljim dijelovima i pravi je izazov. Za one koji su za nešto opuštenije tu je jezero Sabljaci oko kojeg možete biciklirati ili se u njemu kupati. Čak i ako vam vrijeme ne ide na ruku, Ogulin će vam pouditi pravi izazov - gađanje lukom i strijelom, sport koji je iznimno popularan u ovom kraju.

23
Autor fotografije: Denis Peroš

Poreč

Mjesto gdje se rađaju asevi


Šta kažete na jedan žestoki as? Poreč vam nudi čak 165 teniska igrališta! Namamit će vas i miris cvjetnih mediteranskih livada preko kojih je najdivnije pedalirati na dva kotača, a čeka vas 6 staza u dužini oko 140 kilometara.

Za rekreativce nemirna duha, na sjevernoj strani Poreča proteže se, sportsko-rekreacijskom zonom do Materade, staza kojom možete pješačiti na svježem zraku uz morski povjetarac.

Zahvaljujući blagoj mediteranskoj klimi na porečkim pješačkim stazama zasigurno nećete biti usamljeni krenete li u bilo koje doba godine, sve od ranog proljeća pa do kraja zime. Vrhunski užitak osiguran je i svakom golferu željnom dobrog zamaha koji zaigra u predivnoj uvali Molindrio, na samom ulazu u Zelenu lagunu.

Paragliding, skakanje s padobranom, panoramska vožnja avionom, karting staza, adrenalinski park, samo su dio ponude ekstremnih sportova.

Kad je nebo nad Porečom vedro i kad puše lagani vjetar, nad dolinom rijeke Mirne okupljaju se „osvajači neba“. Oni koji su se jednom okusili čari paraglidinga kažu da je iskustvo nezaboravno! Jedino što vam preostaje je da izaberete što vam se najviše sviđa!


Ovaj prilog napravljen je u produkciji Native Ad Studija HANZA MEDIJE i Hrvatske turističke zajednice, u skladu s najvišim profesionalnim standardima Jutarnjeg Lista