KAMO ZA VIKEND: HRVATSKA 365

Nautika

Piše Nađa Irena Fišić

Tko god da je jednom razvio jedra na čarobnom Jadranskom moru, doživio rađanje novog dana kroz brodsko okno i uplovio u luku sa zalaskom Sunca koje tirkizne uvale pretvara u zlatne - vratit će se opet! Plovidba jednim od najljepših mora svijeta, koje je toliko čisto da se vidi i 50 metara ispod površine, u kojem se igraju jata riba i žare oblaci od Istre do Dubrovnika, nezaboravno je iskustvo. Najbolje je što usput možete otkrivati bezbroj uvala i skrivena mjesta na kojima ćete biti samo vi i vaš brod uz pjev valova. Donosimo vam prijedloge gdje se otisnuti i zašto. Na vama je da izaberete lokaciju i krenete što prije jer je jedrenje doživljaj koji se ne može dovoljno dobro opisati riječima. Dobro vam more i vjetar u leđa!

1
Autor fotografije: Shutterstock

Dubrovačka rivijera, Mljet i Lastovo

Elafiti, divota Nacionalnog parka na Mljetu i neotkriveni Lastovanjci


Isplovite iz raja na zemlji - Dubrovnika - i prepustite se blagom povjetarcu da vas povede oko 13 elafitskih otoka, njihovih plaža, špilja i čistog plavog mora. Odjedrite dalje prema Mljetu i njegovu nacionalnom parku. Mljet je najveći otok dubrovačkog arhipelaga, a tu je i utočište sredozemne medvjedice, koju uz malo sreće možete i ugledati. Na zapadnom dijelu otoka nalazi se Nacionalni park Mljet, koji će vas jednostavno ostaviti bez teksta svojom netaknutom prirodom, ljepotom Velikog i Malog jezera, koja su uskim tjesnacem povezana s otvorenim morem, kao i otočićem Sv. Marija s benediktinskim samostanom iz 12. stoljeća, uz koji se pristaje malim brodićem… Tu još nije kraj jer u blizini je i Lastovo - zbog svojih prekrasnih uvala, nedirnute obale i bujne vegetacije, ono je idealna destinacija za nautičare. Zaplovite oko otoka i posjetite svjetionik na otočiću Glavatu ili svjetionik Sušac na istoimenom otoku. Najsigurnije uvale za sidrenje su Skrivena luka na južnoj strani, Velo lago na zapadu te Zaklopatica na sjeveru otoka. Ako želite roniti u pravom egzotičnom raju pješčanih plaža, doplovite do otočića Kopište i Saplun. Nemojte zaobići ni otočiće lastovskoga arhipelaga - Lastovnjake - te otoke Mrčaru i Sušac. Dojmovi koje ćete ponijeti sa sobom ono su što se pamti zauvijek.

2
Autor fotografije: Shutterstock

Korčula i Pelješac

Skrivene vale i strme stijene Korčule uz netaknutu uvalu Divne


Iz grada podno Srđa možete zaploviti i prema bajkovitoj Korčuli. Otok je, navodno, bio dom lijepe nimfe Kerkire, junakinje grčke mitologije, kao i svjetskog putnika Marca Pola. Sjeverna obala otoka razmjerno je niska i lako pristupačna te ima nekoliko prirodnih luka koje su dobro zaštićene od vjetra: Korčulu, Banju, Račišće i Prigradicu. Južna obala je razvedenija, ali i strma. S broda ćete moći uživati u pogledu na stijene koje se obrušavaju u more s visine i do 30 metara. No, i ovdje se mogu naći pitome uvale zaklonjene od sjevernog vjetra, kao što su Zavalatica, Pupnatska luka, Prižba i Grščica. Najveća i najbolje zaštićena uvala je Vela Luka, na krajnjem zapadnom dijelu otoka. Korčulu od poluotoka Pelješca dijeli Pelješki kanal, a među njima je najmanja udaljenost 1270 metara. Ne propustite ni ronjenje na plažama Mokal, Trstenici, Dingaču ili Kučištu, gdje vas čeka kristalno čisto more. Jedna od najljepših uvala je Divna, sa šljunčanom obalom na kojoj možete nesmetano uživati, i to je jedino što zapravo tamo morate. Nema restorana ni dućana - samo vi, jedrilica i more.

3
Autor fotografije: Shutterstock

Brijuni, Rovinj i Poreč

Nacionalni park koji uz more nudi i šume i travnjake


Uživate li u kristalno čistom moru, netaknutoj prirodi, šumama ili zelenim travnjacima kojima slobodno šetaju životinje? Brijuni sa svojih 14 otoka i otočića imaju sve to, a do njih možete doći iz Fažane. Nekadašnje su okupljalište europskog i svjetskog jet-seta i jedini nacionalni park u Istri, a pravi su raj flore i faune, povijesnih spomenika i bogate zimzelene vegetacije. Niska obala Malog Brijuna prepuna je plaža, oblutaka i pitomih uvala. Na vama je da samo odaberete onu koja vam se sviđa najviše te da budete okruženi mirom i tišinom uz pokojeg zrikavca.

U blizini je i predivan Rovinjski arhipelag, sa svojih 20-ak otočića, koji se proteže sjeverno od Limskog kanala pa južno sve do Barbarige. Istražite što je to toliko posebno na otoku Sveti Ivan ili Samer! Sigurnu i mirnu luku za nautičku plovidbu pronaći ćete u jednoj od tri dobro opremljene porečke marine, nakon plovidbe porečkim akvatorijem.

4
Autor fotografije: Ivo Biočina

Umag, Novigrad

Poslastica za jedriličare zbog izvrsnog sadržaja


Na samome sjeveru zapadne obale istarskog poluotoka smjestila su se dva odredišta koja su prava poslastica za sve ljubitelje jedrenja - Umag i Novigrad.

Umag je savršena točka za početak jedriličarske avanture, dok se Novigrad nameće kao logičan nastavak priče o draguljima istarske obale. Umag ima fantastičnu marinu, a od novigradske je dijeli sedam većih uvala u kojima je idealno baciti se u more i odmoriti se. U Karigadori je idealno prenoćiti pa rano ujutro kupiti ribu s tek pristiglih karigadorskih koča.

Kad uplovite u Novigrad naći ćete se u uvali potpuno zaštićenoj od vjetra. Umag i Novigrad idealni su za dan, dva odmora, tijekom kojih možete posjetiti staru gradsku jezgru i iskoristiti sve blagodati civilizacije nakon boravka na moru. Uz to, ne smije se propustiti zalazak Sunca na plaži Karpinjan i promatrati kako se boje razlijevaju morem.

5
Autor fotografije: Shutterstock

Opatijska i Riječka rivijera, Cresko-lošinjski arhipelag, Rab i Krk

Bjeloglavi supovi i nacionalni park uz more koje se pjeni



Opatija nudi sigurno utočište i dvije marine, a svakako treba imati na umu da se možete zaustaviti u Lovranu, Medveji ili Mošćeničkoj Dragi ako se želite okupati. Ako tražite svoj vlastiti poseban otok, naći ćete ga sigurno u otočju Kvarnera i pokraj najvećeg hrvatskog otoka Krka. Prvić, Galun, Zec, Plavnik, Kormati, Košljun i Sv. Marko prave su nautičke destinacije koje nude netaknutu prirodu i uvale od kojih zastaje dah. Kad vam ipak zatreba malo događanja, naći ćete ih pregršt na Krku i u mjestima Baška, Malinska, Omišalj, Njivice ili u gradovima Krk i Punat, koji ujedno ima najveću marinu na Jadranu.

U blizini su i Cres i Lošinj. Sjeverni dio Cresa sakriven je u Riječkom zaljevu i izložen žestokim naletima bure. Južni dio je zaštićen od bure i ima blagu mediteransku klimu. Ploveći prema Cresu, ne bi trebalo propustiti priliku okupati se na nekoj od predivnih uvalica s bijelim žalima što su se smjestile između Mošćeničke Drage i Brseča. Većina tih uvalica nepristupačna je s kopna pa ćete imati svoju privatnu plažu. Uz Cres se može ploviti vrlo blizu obale i more je vrlo duboko. Tri nautičke milje južnije od ulaza u cresku luku nalazi se Valun. Proteže se uz samu morsku obalu, okružen gusto pošumljenim brdima, a mještani Valuna poznati su ribari koji svoj ulov nude nautičarima. Svakako posjetite i rt Pernat, gdje se lako sidri i divno je za kupanje. Imajte na umu i Lubenice, gdje često lete bjeloglavi supovi - što je predivan i gotovo nestvaran prizor!

Klima otoka Lošinja ugodna je cijele godine i zbog obilja šuma pinija i mirisnog mediteranskog raslinja, taj je dio idealan da uživate u čistom, zdravom zraku dok gledate valove sa svoje jedrilice. Tu je i Susak, jedinstveni otok nastao iz pijeska, gdje ga ima čak 20 milijuna prostornih metara! Neobičan otok bogate povijesti ne biste smjeli zaobići u svojoj nautičkoj avanturi.

U kvarnerske otoke ubraja se i Rab, kojega je gotovo idealno obilaziti brodom. Vožnja Barbatskim kanalom do fjorda Zavratnice pravi je užitak. Kad uđete u Zavratnicu, koja je sastavni dio Nacionalnog parka Sjeverni Velebit, vidjet ćete ljepotu prirode koja će vam se zauvijek urezati u pamćenje. Kroz Velebitski kanal možete produžiti prema nekad zloglasnom Golom otoku i Sv. Grguru te ploviti zapadnom pošumljenom stranom otoka Raba, gdje je kupanje u uvalama obavezno.

6
Autor fotografije: Shutterstock

Hvar, Vis, Šolta i Brač

Najljepše plaže u Europi su ovdje!


Prekoputa dragulja Dalmacije - Splita - bogatim kulturnim i povijesnim naslijeđem, koji ima aerodrom i luku - smjestio se otok Brač, najviši i treći po veličini u Jadranskom moru.

Prekriven je borovim šumama, vinogradima i maslinicima, kao i slavnim bračkim kamenom. Jedna od najslavnijih hrvatskih plaža - Zlatni rat u Bolu - smjestila se upravo na njemu. Plaža je to koja se “kreće” jer se kamenčići savijaju kako puše vjetar i niti jedan dan nije ista! Ploviti možete uz Milnu, Supetar ili Postire i uživati u prekrasnom mirisu mora i pogledu na obalu koja vrvi skrivenim uvalama tirkizne boje. Posjetite i uvalu Lučice, koja je udaljena dvije nautičke milje od splitskih vrata, a poznata je po prozirnom moru i borovoj šumi.

Južno od Brača je najdulji hrvatski otok - Hvar koji miriše po lavandi. Okružen je tamnomodrim morem i pravi je raj za jedrenje pa će vam jedini problem biti gdje sve stati jer toliko se toga nudi, i to ne samo u ljetnim mjesecima. Hvar, Stari Grad, Jelsa i Sućuraj nalaze se na otoku, a nedaleko su i Pakleni otoci, iznimno popularna destinacija za jedrenje. Predivne pješčane i šljunčane plaže u kojima se idealno usidriti i gledati zalazak Sunca među najljepšima su na Jadranu i pravi je užitak obilaziti ih brodom.

Dalje od Hvara i dublje u Jadranskom moru smjestio se otok Vis - udaljen od svih briga. Svi koji ga vide, zavole ga odmah! Predivno, gotovo netaknuto čisto more i uvalice koje su idealne za sidrenje i guštanje. Jedna od njih je Stiniva - nedavno proglašena najboljom plažom u cijeloj Europi! Tu su i Budihovac, koji ima pješčanu plažu do koje je moguće doći jedino brodom, te uvala Mala Travna. Ne zaboravite ni na Zelenu špilju, kao ni na Biševo s pješčanim plažama i Modru špilju koja oduzima dah! Viški arhipelag uključuje i otoke Svetac i Jabuku te otočje Palagruža, koje je kao stvoreno za odmor. Navratite i na Šoltu, koja je bliže kopnu, ali zato bogata prekrasnim uvalicama Šešula, Poganica, Zaglav, Tatinja ili Senjska. Jedno je sigurno - jedan vikend za sve ovo neće vam biti dovoljan! Ili se vratite ili isplanirajte godišnji koji će na ovakvim lokacijama sigurno biti čaroban.

7
Autor fotografije: Shutterstock

Šibenik, Vodice, Tribunj, Skradin i Kornati

Uplovite u slatke vode, ali i u pravo more otoka!


Užitak je bordižati između živopisnih otoka šibenskog arhipelaga i posjetiti Primošten. Zatim pod moćnim zidinama tvrđave Svetoga Nikole ući u Kanal svetoga Ante i ploviti do Šibenika. Ili ispod mosta zaokrenuti prema Prokljanskom jezeru i na samom ušću uploviti u Skradin, gdje su i prije dvije tisuće godina stari Rimljani vezali svoje brodove u svojoj luci Horea, na mjestu gdje je danas marina. Nedaleko je Nacionalni park Krka sa svojim predivnim slapovima koji pršte na sve strane i gdje se možete kupati. A ako poželite neodoljivu avanturu, možete se iskrcati iz jedrilice i motociklima obići cijeli Nacionalni park. A onda poslije zaploviti od Skradina uz Vodice i Tribunj i njihove otoke Zlarin i Prvić s prekrasnim plažama do Murtera, otoka ribara, gdje su se smjestila prekrasna mjestašca Tisno, Hramina, Betina i Jezera. Nakon toga otisnite se u pravo more otoka - Kornate! Oni su najgušći arhipelag na Sredozemlju i većina je dio Nacionalnog parka. Nigdje se nije na tako malo prostora stisnulo toliko otoka - njih 150! Očarat će vas i opčiniti i mislit ćete da sanjate dok plovite bistrim morem među stotinama otočića. Legenda kaže da su bogovi htjeli zaokružiti svoje djelo stvaranja svijeta te su zadnjeg dana od svojih suza, daha i zvijezda stvorili - Kornate. Kad zaplovite njima, shvatit ćete veličinu njihove ljepote. Okomite litice kornatskih otoka, okrenute prema otvorenom moru, najpopularniji su fenomen ovog parka, a zovu ih “krune”. Pogledajte kako izgledaju iz blizine.

Dva nautička centra su Žut i Piškera, a puno je malih ribarskih mjesta koja su povremeno naseljena. Prava uživancija za one koji vole samo huk vjetra i zvuk valova!

8
Autor fotografije: Shutterstock

Zadar, Telašćica, Silba, Dugi otok

Jeste li za sure klisure ili pješčane plaže? Sve je na jednom mjestu


Ako ste zaplovili u biserje Kornata, nemojte zaobići Park prirode Telašćica na jugoistočnom dijelu Dugog otoka, kao jednu od najljepših i najvećih jadranskih uvala, s akvatorijem od 13 otoka i hridi.

Zahvaljujući svojem položaju, zaštićena je od udara bure s kopna i juga s otvorenog mora i jedna od najvećih i najbolje zaštićenih prirodnih luka na istočnoj obali Jadrana.

Nastavite istraživati uz Dugi otok s dramatičnom zapadnom obalom i stijenama koje se obrušavaju u more. Ovaj je otok pravi primjer mjesta gdje se dvije suprotnosti najviše očituju - pitoreskna mjesta i skrovite plaže u srazu s veličanstvenim stijenama i bujnom vegetacijom. Otok ljepotan idealan je za kupanje i uživanje u čistoći mora i ljepoti prirode, a svakako posjetite i pješčanu plažu Sakarun. Nemojte zaobići ni prekrasnu Silbu, otok na kojem automobili ne postoje i čija je marina zaštićena od vjetra, a jedriti se može Silbanskim i Olibskim kanalom, kao i obići susjedne otočiće Premudu, Olib i Ilovik. Osjećaj? Kao da vas je netko prebacio u neko davno vrijeme, kad se živjelo u prirodi i od nje.

9
Autor fotografije: Shutterstock

Biogradska rivijera

Otočić ljubavi za zaljubljene parove


U Biogradu je sagrađena prva nautička marina u Hrvatskoj i postavljena prva turistička signalizacija. Iz Zadra ili Biograda predivno je zaploviti biogradskom rivijerom - od Draga i Pakoštana na istoku, preko Biograda do Sv. Filipa i Jakova i Turnja na zapadu, Vrane i Polače u zaleđu, uključujući otoke Pašman i Ugljan - dva prekrasna otoka blizanca.

Ako jedrite, imajte na umu da se u Pašmanskom kanalu između otoka Pašmana i mjesta Turanj na kopnu smjestio otočić Galešnjak. On je zbog svog srcolikog oblika popularno nazvan Otok ljubavi. Iako je površine samo 0,132 četvorna kilometara, a cijela mu obala ima 1,55 kilometara, Google Earth ga je 2008. proglasio jednim od nekoliko prirodnih srcolikih fenomena, što je na njega privuklo zaljubljene parove iz cijelog svijeta. Razvijte jedra i oko otočića Gnalić, gdje je u 16. stoljeću u brodolomu stradao bogati trgovački brod na putu iz Venecije, a koji još privlači istraživače podmorja i znanstvenika. I najviše od svega - uživajte u pogledu s palube na modre dubine i zelene vrhove otoka.


Ovaj prilog napravljen je u produkciji Native Ad Studija HANZA MEDIJE i Hrvatske turističke zajednice, u skladu s najvišim profesionalnim standardima Jutarnjeg Lista